Department chair Dr. Cathy Pagani presided over our Honors Day award ceremony in the Sella-Granata Art Gallery this April 3, 2015. Because of our generous benefactors, the Department of Art and Art History was able to give a total of $91,000 in scholarships for the coming year. Here are our top seven scholarship recipients in descending award amount and our remaining twenty-two awardees in alphabetical order, all listed with the name of their scholarship(s).
Top Seven Scholarship Recipients
Mitchell Griest: The Elizabeth B. Bashinksky Endowed Art Scholarship, The Myra and Jim Morgan Endowed Scholarship, The Windgate Charitable Foundation Endowed Studio Arts Scholarship.
Erin Hein: The Elizabeth B. Bashinksky Endowed Art Scholarship; The Paul R. Jones Endowed Scholarship.
Jaclyn Schillinger: The Elizabeth B. Bashinksky Endowed Art Scholarship; The Myra and Jim Morgan Endowed Scholarship; The Windgate Charitable Foundation Endowed Studio Arts Scholarship.
Erika Busse: The Windgate Charitable Foundation Endowed Studio Arts Scholarship; The Myra and Jim Morgan Endowed Scholarship.
Casey Marshall: The Carolyn Haddon “Julie” Matthews Memorial Endowed Scholarship; The Bradley Endowed Scholarship.
William (Shane) Montz: The Windgate Charitable Foundation Endowed Studio Arts Scholarship; The Myra and Jim Morgan Endowed Scholarship.
Zoe Simpson: The Carolyn Haddon “Julie” Matthews Memorial Endowed Scholarship; The Windgate Charitable Foundation Endowed Studio Arts Scholarship.
Remaining Scholarship Recipients (Alphabetical)
Robin Anderson: The Russell J. Drake Endowed Scholarship
Kathryn Bornhoft: The Bradley Endowed Scholarship.
Jenna Cape: The Marilyn Williams Elmore Endowed Art Scholarship.
Tanesha Childs: The Art Students Endowed Scholarship.
Jordan Clark: The Paul R. Jones Endowed Scholarship.
Matthew Edgeworth: The Paul R. Jones Endowed Scholarship.
Megan Fletcher: The Angelo Granata Endowed Scholarship.
Megan Goldman: The Julie Peake Holaday Memorial Endowed Scholarship; The Vernon and Eugenia Otwell Rutledge Endowed Scholarship.
Alex Green: The Paul R. Jones Endowed Scholarship.
Rachel Hamner: The Carol B. Merkle Endowed Scholarship.
Francie Hogan: The Paul R. Jones Endowed Scholarship.
Nicholas Jones: The Julie Peake Holaday Memorial Endowed Scholarship.
Rachel Jones: The Carolyn Haddon “Julie” Matthews Memorial Endowed Scholarship; The Richard Zoellner Scholarship.
Jonathan Lanier: The Paul R. Jones Endowed Scholarship.
Timothy Larsen: The Julie Peake Holaday Memorial Endowed Scholarship.
Whitney Lloyd: The Julie Peake Holaday Memorial Endowed Scholarship; The Angelo Granata Endowed Scholarship.
Katie Neal: The Myra and Jim Morgan Endowed Scholarship.
Bridget O’Hara: The Art Students Endowed Scholarship.
Tanika Powers: The Carol B. Merkle Endowed Scholarship.
Seth Saunders: The Farley Moody Galbraith Scholarship.
Samantha Soliz: The Carol B. Merkle Endowed Scholarship.
Xinyao Zhang: The William Garnet Anderson Endowed Scholarship.